Majstrovstvá Maďarska, Rábapatona 30.6.2007

Nový příspěvek - obrázek

Už dlho svietil dátum 30.6.2007 v našom kalendári. Pre našu vipetku Betty  Black Arrows je táto sezóna prvou v jej kariere a otvorené majstrovstvá Maďarska pre ňu mali byť prvým ,,veľkým“ dostihom. Nešli sme zo Slovenska sami,okrem nás prišli o Maďarský titul zabojovať naši kamaráti: vipet-Jack Daniel´s ze Springbart Gou so svojim majiteľom Ľubošom Csogleiom a takisto vipet-Figo Ticking Timebomb (Luis)s Ľubošom Žinčíkom, ktorý tak ako naša Betty s dostihmi iba začína. Zatrénovať si prišla vipetka- Amy Probaxon so svojou paničkou Soňou Struhárikovou a priateľom Miškom, jej sestra Ashley Probaxon s Petrom Probalom a Ľ.Csoglei zobral aj daľšiu nádej vipeta-Lionel ze Springbart Gou. Ľuboš Žinčík nabalil aj DeVita a Zuzka Hero-a. Takže spolu s Csogleiovcami a Žinčíkovcami nás bolo dosť a vzájomne sme sa povzbudzovali a držali si palce. Trochu sme mali obavy z horúceho počasia, ktoré aj napriek tomu, že pofukoval mierny vetrík a občas privial  nejaký mráčik bolo po celý deň. Našťastie v areály dostihovej dráhy sú stromy a Csogleiovci mysleli na všetko-vytiahli prístrešok, tak sme sa mali kde schovať do tieňa.
     Okrem Slovenských a domácich Maďarských zástupcov prišli chrti z Čiech, Rakúska a jeden z Holandska. Súťažili plemená greyhound,vipet, afgánsky chrt, maďarský chrt, taliansky chrtík a barzoj. V pre nás zaujímavých kategóriách: vipet-sučky bolo 11 sučiek a u vipetov-psov 13 psov, z toho 3 finalisti tohoročných MS,medzi nimi majster sveta 07 Cassini Blue North.
     Po bežných procedúrach ako prihlásenie psov,veterinárnej kontrole a miernych úpravách v štartovej listine sme čakali na prvé rozbehy. Tie sa začali o 10.35 a hneď v prvom behu bežala naša Betty. Štart jej veľmi nevyšiel,pretože sa pretláčala na vonkajšiu stranu dráhy,ktorá jej viac vyhovuje. Súperka Dévaj Penny jej ušla o 4-5 metrov, ale Betty ju v druhej polovici 350m dlhej dráhy začala doťahovať a dobehla o 1 stotinu za Penny na druhom mieste pred Dévaj Nivó. V ďalších rozbehoch nás zaujala Balifail Anemona z Rakúska, ktorá mala na stotinu rovnaký čas ako Betty, čo sľubovalo pred druhým rozbehmi, kde mali ísť v spoločnom behu slušný súboj.
     Vipeti psi prišli na rad po nás a v treťom behu bežal Jack Daniel´s spolu s Vakvágta Gelinom a finalistom MS Old Road´s Ceasarom. Snažil sa a stačilo mu to na druhé miesto za Ceasarom. Hneď v ďaľšom behu štartoval Figo(Luis), Balifail Ayron a Dévaj Sir Winston. Luis si dobehol pre víťazstvo systémom štart –cieľ.
      Rozbehy sa skončili pre nás veľmi dobre a na rad prišli tréningové behy kde si z ruky zabehli naše nádeje Ashley a Amy a aj starý harcovníci Hero a De Vito-obaja z boxov. Cez prestávku sme sa občerstvili, aj psíci si trošku oddýchli a šlo sa ďalej.
      Druhé rozbehy sa začali o 13.30 a v druhom behu Betty nastúpila proti Anemone, Kontesse of Champ´s Runners a Vakvágta Gallala. A tak ako v prvom aj v druhom behu dobehli s na vlas rovnakým časom s Anemone na 1-2 mieste. Obe sa kvalifikovali do finále A s 2-3 časom a ich súboj mohol pokračovať.
     V druhom rozbehu psov bežal Luis s Vakvágta Dúnadánom a jedným z favoritov Dévaj Pegazusom. Snaživý Luis dobehol na druhom mieste za Pegazusom a postúpil do finále A so štvrtým časom za silnou trojkou Ceasar, Pegazus a Cassini. Jack Daniel´s vo svojom behu s Balifail Ayronom, Brock Pandemónium a Dévaj Iram bežal ako vládal a dobehol druhý, no jeho čas stačil v silnej konkurencii len na finále B. Všetci chrti a ich majitelia v pohode zvládli druhé rozbehy a svojich druhých tréningových behov sa dočkali aj Amy a Ashley. Ashley opäť z ruky a Amy si vyskúšala aj Rábapatoňácke boxy. Obe bežali s veľkou chuťou a Amy sa popri behaní stihla aj povzbudzovať štekotom.
     Čakali nás finálové behy. Všetci sme boli zvedaví do akej miery dokáže naša mládež zamiešať kartami vo finále medzi skúsenými závodníkmi. Teplota aj nervozita stúpali, Soničku skoro musel kriesiť jej priateľ Miško, ale nálada bola výborná.
    Odbila 16. hodina a začali sa behať finálové behy jeden za druhým. Behali sa finále C, pokračovali finále B, kde sme medzi psami mali svojho zástupcu Jacka Daniel´s-a. Dobeh bol veľmi tesný keď prvého Dévaj Rumba a Druhého Vagvágta Gelin delila v cieli stotina sekundy a o dve desatiny za nimi dobehol Jack. Gratulujeme. O 16.50 to prišlo. Naše prvé finále. Štartovali sme s modrou dečkou číslo dva a z losovacieho zariadenia nám vypadlo  číslo boxu 5. Po štarte sa Betty pretlačila von čo jej zabralo trochu času a potom sa mi stratila z dohľadu. Pri prebiehaní cieľovou rovinkou som počul len povzbudzovanie našich, Rakúskych a Maďarských fanúšikov. Po dobehu som vôbec nevedel koľká Betty dobehla, ale hlavne, že bola v poriadku. Keď vyhlásili výsledky 1.Dévaj Penny-24,29s, 2 Betty Black Arrows-24,39s, 3.Balifail Anemona-24,41s, 4.Balifail Abyss-24,62s, 5. Dévaj Red Hot Chilli-24,90s, 6. Vagvágta Dana-25,01-bolo,že to radosti. A medzi Betty a Anemonou  bol opät minimálny rozdiel, 2 stotiny! Hneď po nás išiel do finále Luis. Luis vyštartoval dobre, ale už v polovici dráhy bolo jasné, že bojovať bude ,,len´´  o štvrté miesto, aj keď sme sa ho snažili povzbudzovaním potlačiť vyššie, ktoré tesne uhájil. 1. Dévaj Pegazus-23,70s, 2. Old Road´s Ceasar-23,74s, 3. Cassini Blue North-23,76s, 4. Figo Ticking Timebomb-24,35s,  5. Balifail Ayron-24.38s, 6. Inzaghi ze Springbart-24,46s.
      Napätie opadlo a prišiel čas na zhodnotenie krásneho dňa. To, že naši mladíci boli najmladší v oboch finále nám dáva nádej do budúcna na dobré výsledky, pravda pri základnej podmienke-zdraví.
      A už sa samozrejme veľmi tešíme na ďalších psíkov zo Slovenska,ktorí sa nám do budúcna rysujú. Dnes behali tréningovo, ale ak všetko dobre pôjde, onedlho ich čakajú aj prvé dostihy. Chcem sa poďakovať všetkým kamarátom - chrtárom, ktorí tu s nami boli za pekný deň, super atmosféru a povzbudzovanie. Takisto aj organizátorom, ktorí udržiavali dráhu po celý deň vo výbornom stave a na ďalších dostihoch - ahojte.